Co se týká povinností v daňové oblasti je jich hned několik. Tou první, se kterou se potkáte
při prodeji nemovitosti je:

Daň z nabytí nemovitých věcí

Současná právní úprava říká, že poplatníkem daně ve výši 4 % z kupní ceny nemovitosti (zjednodušeně) je Kupující. Tato povinnost je do 3 měsíců od povolení změny na KN.

Příklad: změna proběhne 15. 4., vaše povinnost podat přiznání a uhradit daň z nabytí je do 31.7..

Daň z nemovitosti

Vždy do 31. 1. má každý vlastník nemovitosti povinnost se přihlásit k dani z nemovitosti, resp. aktualizovat seznam nemovitostí na finančním
úřadě. V případě prodeje musíte danou nemovitost odhlásit a opačně. V případě, že jste v uplynulém roce nemovitost nabyl/a, je vaší povinností tuto skutečnost nahlásit formou daňového přiznání místo příslušnému finančnímu úřadu. V případě, že v uplynulém roce nenastala žádná změna, nemusíte na FÚ chodit.

Daň z příjmu

Pokud vlastníte nemovitost déle než pět let, jste při prodeji osvobozeni od platby daně z příjmu. V některých případech i dříve. O daňových otázkách se vždy poraďte s daňovým poradcem, který je schopen ušetřit nemalé finanční prostředky.

DPH a ostatní daně

Pokud je nemovitost v obchodním majetku firmy, jsou daňové otázky komplikovanější, vždy se poraďte s daňovým poradcem.

Kontaktujte makléře RE/MAX

Nechcete tím vším procházet sami? Kontaktujte realitní makléře RE/MAX Delta! Rádi vám s prodejem nemovitosti poradíme a pomůžeme celý proces zvládnout hladce.